usługi logistyczne dla sklepów internetowych

Istota usług logistycznych

Logistyka odgrywa kluczową rolę w rozwoju sklepu internetowego, ponieważ dla wielu konsumentów główną zaletą zamawiania przez Internet jest możliwość dostawy „od drzwi do drzwi”. Jednak dla graczy z branży e-commerce ważne jest nie tylko wybranie dogodnej dla odbiorców formy dostawy, ale także efektywnej kosztowo opcji przechowywania zakupów i optymalnego procesu zwrotu. W skrócie tego typu usługi to fulfillment dla sklepów internetowych.

Transformacja rynku e-commerce

Rozwój handlu elektronicznego zmienił oblicze sektora detalicznego w ciągu ostatnich kilku lat. Popularni gracze rynkowi borykają się z problemami strukturalnymi, a nawet bankructwem w obliczu ostrej konkurencji ze strony nowych platform internetowych.

Sprzedawcy internetowi opracowali innowacyjne modele biznesowe oparte na wszechobecności Internetu: sklepy działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, są dostępne z każdego miejsca na świecie za pośrednictwem laptopa lub urządzenia mobilnego, oferują dostęp do bazy danych produktów oraz umożliwiają porównywanie produktów i cen online.

Jak doszło do powstania outsourcingu logistyki w e-commerce?

Logistyka dla sklepów internetowych jest najbardziej odpowiedzialnym etapem w całym procesie komunikacji z klientem, a jej główną funkcją jest udzielanie odpowiedzi na następujące pytania:

 • Jak dostarczyć produkt?
 • Jak obsłużyć zwrot produktu?
 • Jak zatrudnić kuriera?
 • Jak przewozić duże przedmioty?
 • Jak obliczyć koszty wysyłki w odniesieniu do ceny sprzedaży produktu?

Często właściciele sklepów internetowych mają trudności z odpowiedzią na kilka z tych pytań, co można łatwo wyjaśnić – klient i produkt są uważane za główne elementy w handlu. Jednak, jak już wspomniano, poziom obsługi platformy komercyjnej w dużej mierze decyduje o jej sukcesie biznesowym. Dlatego właśnie powstała firma outsourcingowa MBE.pl, której jeden z działów dostaw specjalizuje się w obsłudze sklepów internetowych w Polsce.

Na czym polega konfekcjonowanie w branży e-commerce?

Termin ” konfekcjonowanie produktów” oznacza pakowanie lub owijanie towarów w sposób zapewniający ich atrakcyjny wygląd oraz bezpieczeństwo, tzn. a) utrzymanie zawartości w całości, b) ochronę produktu podczas przechodzenia przez kanały dystrybucji. Pakowanie odnosi się do wszystkich działań związanych z projektowaniem i produkcją pojemnika lub opakowania dla produktu . Dzięki temu produkt jest bezpieczny i nadaje się do sprzedaży, a także pomaga w jego identyfikacji, opisie i promocji.

Konfekcjonowanie jako jeden z kluczowych elementów marketingu dla sklepu

Do niedawna opakowanie było uważane za pomniejszy element w marketingowym zestawie produktów. Obecnie jednak stało się ono integralną częścią samego produktu. Opakowania są głównym środkiem tworzenia preferencji produktu. Są nośnikiem, za pomocą którego marka produktu jest przenoszona na konsumenta. Jest to potężne narzędzie sprzedaży i z tego powodu stało się bardzo ważnym obszarem decyzji menedżerskich.

Opakowanie i pakowanie odgrywają ważną rolę w marketingu. Dobre opakowanie i pakowanie wraz z atrakcyjnym oznakowaniem są wykorzystywane przez sprzedawców do promowania produktów wśród potencjalnych nabywców. Kształt, rozmiar, kolor, wygląd itp. mają za zadanie przyciągnąć uwagę potencjalnych nabywców.

Kluczowe działania konfekcjonowania obejmują:

 • Zastosowanie odpowiednich elementów oznakowania, np. kodów kreskowych;
 • Etykietowanie w celu uzupełnienia informacji o produkcie, które nie znajdują się na opakowaniu;
 • Dodawanie darmowych prezentów i próbek do bezpłatnego testowania, które najczęściej ma zastosowanie w kampaniach marketingowych;
 • Ponowne zapakowanie do innych pudełek czy opakowań.

W dzisiejszych czasach realizacja zamówień klientów może być wykonywana albo przez detalistę (tzn. we własnym zakresie), albo przez zewnętrzną firmę logistyczną. Na przykład firmy takie jak Mail Boxes Etc. (MBE) i inne zajmą się przetwarzaniem zamówień, kompletacją, pakowaniem, etykietowaniem i wysyłką. Oznacza to, że świadczą one usługę polegającą na zapewnieniu pełnego zakresu usług.

Podział usług logistycznych i ich zakres

Logistyka outsourcingowa to zespół działań mających na celu szybkie i niezawodne dostarczenie wszelkich towarów od sprzedawcy detalicznego do konsumenta. Mogą one obejmować następujące usługi:

 • Magazyn dla sklepu internetowego;
 • Etykietowanie i pakowanie produktów;
 • Przyjmowanie poszczególnych towarów i przesyłek z magazynu sklepu;
 • Transport towarów na terenie całego kraju i świata;
 • Dostawa kurierska zamówień do sklepu internetowego;
 • Organizacja odbioru;
 • Odbiór zwróconych towarów i ich dostarczenie do sklepu internetowego.

Każdego dnia firmy oferujące system magazynowy obsługują tysiące odbiorców końcowych – klientów dużych i bardzo małych sklepów internetowych, dostarczając im towary o dowolnych rozmiarach i konfiguracji.

Korzyści wynikające z outsourcingu logistyki sklepu internetowego

fulfillment dla ecommerce

Dzięki tej usłudze będziesz mógł się skoncentrować na poszerzaniu oferty produktów, komunikacji z dostawcami i marketingu. Inne korzyści płynące z pracy z firmą oferującą fulfillment dla e-sklepów to:

 • Przekazanie uprawnień. Właściciel sklepu internetowego będzie zwolniony z wielu zadań administracyjnych i finansowych, a także będzie miał wolny czas na pracę nad kolejnymi etapami rozwoju marki;
 • Niezawodność. Dzięki profesjonalnym usługom logistycznym nigdy nie będziesz miał wątpliwości co do jakości dostawy;
 • Oszczędność kosztów. Unikniesz marnowania siły roboczej i zasobów firmy na odbieranie, sortowanie i dostarczanie towarów. Nie trzeba też płacić podatków za liczny personel ani kupować drogiego sprzętu i pojazdów.

Firma oferująca magazynowanie produktów i transport pomaga wszystkim właścicielom sklepów internetowych w zorganizowaniu doskonałej logistyki bez ponoszenia znacznych kosztów czasowych i finansowych. Punkty odbioru Mail Boxes Etc. (MBE)  znajdują się w wielu regionach kraju, co z pewnością doceni każdy klient.

Kompleksowe usługi logistyczne dla ecommerce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *